Accomplishments/Results

  • Coach Joseph Gilbert winning the Developmental Coach of the Year in 2013 award by the US Olympic Committee. In his career coach Joseph produced National Champions and top national players of all junior age groups as well as professional players. His players earned the full scholarships to top colleges.
  • 2018 Developmental Coach of the Year Nomination
  • Coached players winning 11 National Championship Gold Balls
  • Coached 7 National Championship Finalists – Silver Balls
  • Had 2 country top college recruits
  • Coached 3 players in the main draw of US Open

MARCH 2019

$25,000 ITF WORLD PRO TOUR
March 17, 2019 Bakersfield, CA
Jenson Brooksby – Winner

$2,000 MEN’S OPEN
March 17, 2019 Natomas, CA
Eric Hadigian – Winner

FEBRUARY 2019

LEVEL 2 NATIONALS
Las Vegas, NV
Lon Beach, CA
Claremont, CA
Tucson, AZ

Klara Kosan (G18) – 4th Place
Nav Dayal (B12) – 4th Place
Alexis Nguyen (G12) – 4th Place
Mason Nguyen (B14) – 5th Place
Declan O’Callaghan (B12) – 5th Place
Alex Frantzis (B14) – Quarterfinals
Avery Nguyen (G12) – Quarterfinals
Alexis Johnson (G16) – Consolation Finals
Sterling Davies (B12) – Consolation Finals
Priya Nelson (G16) – Consolation Finals

JANUARY 2019

NorCal CHAMPIONSHIPS
Lafayette
Fremont
January 26-28

Alexis Johnson (G18) – Winner
Saahith Jayaraman (B14) – Winner
Libby Griggs (G16) – 5th place

LEVEL 3 NATIONALS
Arizona
Texas
South Dakota
January 26-28

Nav Dayal (B12) – Winner
Alexis Nguyen (G12) – Winner
Sterling Davies (B12) – Finalist
Mason Nguyen (B14) – 4th Place
Avery Nguyen (G12) – 4th Place
Declan O’Callghan (B12) – %th Place

​USTA WINTER NATIONAL CHAMPIONSHIP
Orlando, FL
Tucson, AZ
January 5th, 2018

Ishaan Ravichander (Boys 18) – Winner
Mason Nguyen (Boys 12) – Winner
Zach Lim (Boys 18) – Finalist

NOVEMBER 2018

NORCAL JUNIOR FALL SECTIONALS
​October 27-28, November 3-4

Sterlin Davies (B12) – Finalist
Klara Kosan (G18) – 3rd Place
Marshall Leung (B18) – 5th Place
Libby Griggs (G14) – 6th Place
Mason Nguyen (B14) – Consolation Winner
Declan O’Callaghan (B14) – Consolation Finalist

AUGUST 2018

LAGUNA CREEK EXCELLENCE
August 25th-September 2nd

Alexis Johnson (G16) – Winner
Nav Dayal (B12) – Winner
Luvdeep Bal (B16) – Finalist
Spencer Leung (B14) – Doubles Winner

NATIONAL JUNIOR CHAMPIONSHIP

Jenson Brooksby (B18) – Winner
Priya Nelson (G14) – 5th Place

JUNE 2018

USTA NORCAL JUNIOR SECTIONALS
June 9-10, 16-18

Eric Hadigian (B18) – Finalist
Klara Kosan (G18) – Third Place
Sterling Davies (B12) – Third Place
Saahith Jayaraman (B14) – 5th Place
Priya Nelson (G16) – 5th Place
Nav Dayal (B12) – 5th Place
Zach Lim (B18) – Quarterfinals

JUNIOR ITF
Malaysia

Karl Lee – Winner

MAY 2018

May 25-27
NorCal Excellence
Stockton, CA

Alex Lin (B18) – Winner
Klara Kosan (G18) – Semifanals

May 25
$15,000 Futures
Singapore

Collin Altamirano – Singles and Doubles Winner

May 19-20,2018
Level 2 National Championship
Johnson Ranch

Saahith Jayaraman (B12) – Finalist
Eric Hadigian, Benjamin Keyser (B18) – Doubles Finalists

May 5-7, 2018
Level 3 National Championships
Las Vegas, NV
​Scottsdale, AZ

Luvdeep Bal (B16) – Finalist
Alexis Johnson (G16) – 3rd Place
Alexis Nguyen (G12) – 4th Place

April 28-29, May 5-6
NorCal Championship

Ravi Nelson (B16) – Winner
Priya Nelson (G16) – Winner
Sterling Davies (B12) – Winner
Carlo Hayden (B16) – Finalist
Paul Yulayev (B16) – 3rd Place

APRIL 2018

April 21-23, 2018
Level 3 National Championships

Eric Hadigian (B18) – Finalist
Luvdeep Bal (B16) – Finalist
Avery Nguyen (G12) – Finalist
Klara Kosan (G18) – 5th place
Sterling Davie (B12) – Qaurterfinalist
Alexis Nguyen (G12) – Quarterfinalist
Ben Keyser (B18) – Doubles Finalist
Marshall Leung (B16) – Doubles Finalist

April 7-8, April 14-15, 2018
NorCal Championship
Fremont, CA

Saahith Jayaraman (B14) – Winner
Daniel Wu (B12) – Finalist
Carlo Hayden (B16) – Semifinals

April 1 – April 7, 2018
ITF
Carson, CA

Zach Lim (B16) – Winner

 

MARCH 2018

March 26-April 1, 2018
Easter Bowl (ITF)
Indian Wells, CA

​Jenson Brooksby (B18) – Winner
Raghav Jangbahadur (B12) – Finalist
Priya Nelson (G14) – Quarterfinals
Zachery Lim (B16) – R16
Alex Frantzis (B12) – R16

​March 19-25,2018
​Calabasas
ITF Futures

​Collin Altamirano – Semifinals

March 19-24,2018
Newport Beach ITF

​Zachery Lim – Finalist

March 17-18,2018
Modesto Junior Championship
Natomas $3,000 Open

Anton Stryhas – Men’s Open Champion
Luvdeep Bal (B16) – Winner

 

FEBRUARY 2018

February 17-19, 2018
NorCal Championship
Johnson Ranch, CA

Saahith Jayaraman (B14) – Winner
Mason Nguyen (B14) – Finalst
Luvdeep Bal (B16) – Semifinals

February 10-12, 2018
Level 2 Nationals
Tucson AZ, Claremont CA, Long Beach CA

Mason Nguyen (B12) – Winner
Nav Dayal (B12) – 3rd place
Saahith Jayaraman – 5th place
Alex Franzis (B12) – quarterfinals
Klara Kosan (G16) – quarterfinals

JANUARY 2018

January 22nd, 2018
Level 3 Nationals
Surprise, AZ, Scottsdale, AZ

Eric Hadigian – (B18) – Winner
Alexis Johnson – (G16) – Finalist
Klara Kosan – (G18) – Consolation Finalist

January 15th, 2018
NorCal Excellence
San Jose CA, Santa Cruz, CA

Raghav Jangbahadur – (B14) – Winner
Alexis Nguyen (G12) – Winner
Avery Nguyen (G12) – Finalist
Klara Kosan (G18) – 3rd Place
Jake Blumwald (B14) – 5th Place
Alexis Johnson (G16) – 5th Place
Libby Griggs (G14) – 5th Place
David Ginzberg (B12) – Quarterfinals

January 14th, 2018
Long Beach $25,000 Futures

Collin Altamirano – Winner
Jenson Brooksby – First Round Main Draw

NOVEMBER 2017

NORCAL JUNIOR EXCELLENCE
​November 23rd 2017

​Marshall Leung – winner (B16’s Singles)
Decaln O’Callaghan – 3rd place (B12’s Singles)
Alex Frantzis – 6th place (B12’s)
Jake Blumwald – 6th place (B14’s)
Aniyus Pierre – 7th place (G12’s)
Nav Dayal – 7th place (B12’s)
Ravi Nelson – 7th place (B16’s)

 

OCTOBER 2017

NORCALL FALL SECTIONAL
​October 28-29th, 2017

Alexis Johnson – semifinals (G16’s Singles)
Declan O’Callaghan – 3rd place (B12’s Singles)

Alexis Johnson – Finalist (G16’s Singles)
Eric Hadigian – 3rd place (B18’s Singles)
Declan O’Callaghan – 3rd place (B12’s Singles)
Jessi Muljat – Quarterfinalist (G18’s Singles)
David Ginzburg – Quarterfinalist (B12’s Singles)

LEVEL 2 NATIONALS
October 10th 2017

Mason Nguyen – finals (B12’s Doubles)
Eric Hadigian – 5th place (B18’s Singles)
Klara Kosan – 3rd place (G16’s Doubles)
Ravi Nelson – winner (B16’s Singles)
Priya Nelson – winner (G16’s Singles)
Alexis Johnson – finals (G18’s Singles)
Marshall Leung – 3rd place (B18’s Singles)
Alexis Nguyen – 5th place (G12’s Singles)
David Ginzburg – 5th place (B12’s Singles)
​​​

NORCAL DOUBLES SECTIONAL
Santa Cruz, CA
October 2nd

Alexis Johnson & Priya Nelson – winner (G16’s Doubles)
Saahith Jayaraman & Nason Nguyen – winner (B2’s Doubles)
Avery & Alexis Nguyen – 3rd place (G12’s Doubles)
Zachery Lim – winner (B18’s Doubles)
Marshall Leung – 2nd place (B16’s Doubles)

JULY 2017

​​​SANTA CRUZ CHAMPIONSHIPS
Santa Cruz, CA
July 22nd-25th

Klara Kosan – 1st Place (G18’s) singles
Libby Griggs- 3rd Place (G14’s) singles

 

JUNE 2017

NORCAL JUNIOR SECTIONALS
​Sacramento, Natomas, & Sunnyvale
June 10th-11th, 17th-19th

Priya Nelson – 2nd Place (G14’s) singles
Alexis Johnson – 4th Place (G14’s) singles
Mason Nguyen – 2nd Place (B12’s) singles
Alexander Frantzis – Consolation Finalist (B12’s) singles
Eric Hadigian – 3rd Place (B18’s) singles

 

MAY 2017

USTA Rio Junior Championships & Level 3 National
​Sacramento, CA & Las Vegas, NV
April 30th-31st & May 5th-6th

Avery Nguyen – WINNER (G12’s) singles
Priya Nelson – WINNER (G16’s) singles
Mason Nguyen – 2nd Place (B12’s) singles
Ravi Nelson – 2nd Place (B16’s) singles
Jessi Muljat – 4th Place (G18’s) singles

 

APRIL 2017

​GOLD RIVER JUNIOR CHAMPIONSHIPS
Gold River, CA
April 1st-2nd & April 8th-9th 2017

Priya Nelson – finals (G16’s) singles, winner (G14’s) doubles
Aniyus Pierre – playoffs in both the G12s singles and doubles.
Mason Nguyen – finals (B12’s)
Alexander Frantzis – playoffs (B12’s)
Jake Blumwald – playoffs (B14’s) doubles
Saahith Jayaraman -playoffs (B14’s) doubles

MARCH 2017

LEVEL ONE NATIONAL EASTER BOWL
Palm Springs, CA
March 25th-30th 2017

Priya Nelson – WINNER (G12’s) & sportsmanship award

LAS VEGAS LEVEL THREE NATIONAL TOURNAMENT
Las Vegas, NV
March 25th-27th

Klara Kosan, – finalist (G16’s) & 3rd place in doubles
Alex Frantzis – quarterfinals (B12’s) & 3rd place in doubles
Payton Saca – 6th place (G16’s).
Mason Nguyen – consolation semifinalist (B12’s)

​ITF NEWPORT BEACH TOURNAMENT
​Newport Beach, CA
March 14th, 2017

Karl Lee – win over the #1 seed

ARDEN HILLS OPEN
Sacramento, CA
March 11h & 12th, 2017

Ravi Nelson – winner (B16’s)
Paul Eidemiller – winner (B18’s)

SPRING NATIONAL CHAMPIONSHIP
Arizonas
March 4th & 5th, 2017

Priya Nelson – undefeated in one spot, not a set dropped
Alex Frantzis – undefeated in one spot, not a set dropped
Saahith Jayaraman – 3 out of 5 matches won

STOCKTON UTR TOURNAMENT
Stockton, CA
February 25th, 2017

Draw Winners:

Jake Blumwald
Avery Nguyen
Alexis Nguyen
Declan O’Callahan
Parvarthi Shanker

 

FEBRUARY 2017

RIO DEL ORO OPEN
Sacramento, CA
February 24th, 2017

Jenson Brooksby – Winner
Karl Lee – Semis
Klara Kosan – Semis

UNIVERSITY OF VIRGINIA WINS THE 2017
NATIONAL INDOOR CHAMPIONSHIP TITLE
Virginia, CA
February 17th, 2017

Collin Altamirano went undefeated in doubles and performed
at #1 spot in singles against the best college players in the nation.

MANTECA OPEN
Manteca, CA
February 4-5, 2017

​Aniyus Pierre (G14) – Winner

JANUARY 2017

STOCKTON USTA NORCAL CHAMPIONSHIP
Stockton, CA
​January 21-22, 28-29, 2017

​Eric Hadigian (B18) – Winner
​Priya Nelson (G14) – Winner
​Alexis Johnson (G14) – Finalist
​Ravi Nelson (B16) – Finalist

LAS VEGAS LEVEL 3 NATIONAL TOURNAMENT
Las Vegas, NV
January 21-23, 2017

​Klara Kosan (G16) – 3rd Place
Saahith Jayaraman (B12) – 5th Place

STOCKTON NORCAL EXCELLENCE
Stockton, CA
January 7 – 15, 2017

Priya Nelson (G14) – Winner
Saahith Jayaraman (B12) – 3rd Place
Eric Hadigian (B18) – 3rd Place
Klara Kosan (G18) – 5th Place
Mason Nguyen (B12) – 6th Place

$25,000 FUTURES
Los Angeles, CA
January 2- 8, 2017

Collin Altamirano – Quarterfinals

$25,000 FUTURES
Newport Beach
​January 9 – 15, 2017

Collin Altamirano – Finalist
Jenson Brooksby – First Round Main Draw

NOVEMBER 2016

GRANADA THANKSGIVING JUNIOR OPEN
Livermore, CA (G14)
November 6-7

Parvathi Shanker (G14) – Winner

LIFE TIME CLAY COURTS JUNIOR OPEN
Roseville, CA
November 6-7

Mason Nguyen (B14) – Finalist

 

OCTOBER 2016

SOLANO JUNIOR OPEN
Fairfield, CA
October 22-23

Jake Blumwald, George Miller (B16) – Doubles Winners

NORCAL JUNIOR EXCELLENCE
Stockton, CA
Fremont, CA
October 14-23

Payton Saca (G16) – Winner
Karl Lee (B18) – Semifinals
Klara Kosan (G16) – Quarterfinals
Saahith Jayaraman G12) – Quarterfinals 6th place
Libby Griggs (G12) – Quarterfinals 6th place
Lauren Joyce (G12) – Quarterfinals

​MIKE AGASSI NO QUIT LEVEL 4 REGIONAL TOURNAMENT
Las Vegas, NV
​October 8-11, 2016

​Saahith Jayaraman (B12) – Singles Finalist, Doubles Finalist
Abbie Zhurko (G12) – 6th place

Also participated:
Daniel Deleon
Klara Kosan
​Carlo Hayden
​Kate Sexton
​Libby Griggs
Mason Nguyen
​Alex Frantzis

 

SEPTEMBER 2016

​2016 NORCAL FALL SECTIONAL CHAMPIONSHIPS
Folsom, CA
Fremont, CA
Stockton, CA
​September 24 – October 2, 2016

Karl Lee (B16) – 3rd place
Jessi Muljat (G18) – 5th place
Lauren Joyce (G12) – 4th place
Priya Nelson (G14) – 6th place
Libby Griggs (G12) – 6th place
Saahith Jayaraman – Quarterfinals
Paul Yulayev (B14) – Consolation Winner
Alexis Johnson (G14) – Consolation Winner

​ZIMMERMAN/JOHNSON USTA NATIONAL CHAMPIONSHIP
Stanford, CA
September 16-18, 2016

​Karl Lee (B14) – Winner
Austen Huang (B18) – Finalist
Jenson Brooksby (B18) – First Round
Jessi Muljat (G16) – First Round

 

AUGUST 2016

NORCAL JUNIOR EXCELLENCE
Laguna Creek, CA
August 27 – September 4, 2016

Karl Lee (B18) – Finalist
Eric Hadigian (B16) – Quarterfinals (6th place)
Neva Gupta (G18) – Finalist
Payton Saca (G16) – Quarterfinals
Alexis Johnson (G14) – Semifinals (4th place)
Priya Nelson (G14) – Quarterfinals (6th place)
Lauren Joyce (G12) – Semifinals (4th place)

ARDEN HILLS FALL OPEN
Sacramento, CA
August 27-28, 2016

Anthony Favero (B18) – Finalist

NORCAL JUNIOR GRAND PRIX
Stanford, CA
August 20-21, 2016

Lauren Joyce (G12) – Winner

MANTECA AUGUST JUNIOR OPEN
Manteca, CA
August 20-21, 2016

Jake Blumwald (B14) – Winner

PARK TERRACE OPEN
Sacramento, CA
August 13-14, 2016

Alexandra Evans (G14) – Winner

 

JULY 2016

2016 NATIONAL CHAMPIONSHIP
Kalamazoo, MI
August 6 – August 14, 2016

​Jenson Brooksby (B16) Finalist

2016 CLAY COURT NATIONAL CHAMPIONSHIP
​Delray Beach, FL
July 17 – 24, 2016

​​Jenson Brooksby (B16) – Finalist

USTA NORCAL CHAMPIONSHIP
Stockton, CA
July 23 – 26, 2016

​Eric Hadigian (B18) – 3rd Place
Kate Sexton (G16) – 4th Place
Saahith Jayaraman (B12) – Finalist

 

JUNE 2016

2016 NORCAL JUNIOR SECTIONALS
Sacramento, CA
Sunnyvale, CA
Natomas, CA
Santa Cruz, CA
June 11 – June 21, 2016

Jenson Brooksby (B18) – Finalist
Carl Lee (B14) – 3rd place
Abbie Mulbarger (G18) – 4th Place
Mitchell Iwahiro (B18) – 5th place
Klara Kosan (G16) – 5th Place
Jessi Muljat (G18) – Quarterfinals
Rudi Quan (B12) – Quarterfinals
Libby Griggs (G12) – Quarterfinals
Ardith Jayaraman (B18) – Doubles Winner (Andrew Ton)
Mitchell Iwahiro (B18) – Doubles Semifinals (Kevin Ma)
Jacquie Tan (G16) – Doubles Finalist (Pamela Duke)

 

MAY 2016

$15,000 KP SAN FRANCISCO OPEN
San Francisco, CA
​May 21-22

Abbie Mulbarger (Women’s Open) – Winner

JUNIOR SOLANO OPEN GRAND PRIX
Fairfield, CA
May 21- 22

Paul Yulayev (B14) – Winner
Avery Nguyen (G12) – Winner
Lauren Joyce (G16) – Finalist

METROPOLIA ITF at PLANTATION
Plantation, FL
May 15 – 19

Jessi Muljat – Semifinalist

USTA NORCAL SUPER SERIES
Fremont, CA
May 14 – 15

Kate Sexton (G14 Flight C) – Winner
Abbie Mulbatgel (G18 Flight B) – Finalist

STOCKTON JUNIOR CHAMPIONSHIP
Stockton, CA
April 29 – May 7

Mason Nguyen (B12) – 3rd Place

ANETELOPE JUNIOR OPEN GRAND PRIX
Antelope, CA
May 7-8

Paul Yulayev (B14) – Winner
Aniyus Pierre (G12) – Winner

APRIL 2016

$2,000 DIAMOND HILLS OPEN
Oakley, CA
April 29 – May 1

Austen Huang (Men’s Open) – Winner
James Roberts (Men’s Open) – Semifinalist
Anton Stryhas (Men’s Open) – Semifinalist

MANTECA JUNIOR OPEN GRAND PRIX
Mantica, CA
April 30 – May 1

Lauren Joyce (G14) – Winner
Avery Nguyen (G12) – Finalist

NORCAL JUNIOR EXCELLENCE
Rio Del Oro, CA
April 16 – 24, 2016

Klara Kosan (G16) – Finalist
Rudy Quan (B12) – Quarterfinals – 5th Place
Arjith Jayaraman (B18) – Quarterfinals
Libby Griggs (G12) – Quarterfinals
Priya Nelson (G14) – Quarterfinals 6th Place
Abbie Mulbarger (G18) – Quarterfinals
Eric Hadagian (B16) – Consolation Winner
Armaan Kalra (B18) – Consolation Winner
Caroline Crowley (G12) – Consolation Finalist

SOLANO JUNIOR OPEN GRAND PRIX
Fairfield, CA
April 23rd, 2016

Alex Frantzis (B12) – Winner

MODESTO SPRING JUNIOR OPEN GRAND PRIX
Modesto, CA
April 23rd, 2016

Saahith Jayaraman (B14) – Winner

USTA NORCAL CHAMPIONSHIP
Gold River, CA
April 10, 2016

Paul Yulayev (B14) – 3rd place
Caroline Crowley, Lauren Joyce (G12) – Doubles Winners
Mason Nguyen, Mitchell Lee (B12) – Doubles Winners

March 2016

CARSON USTA INTERNATIONAL SPRING CHAMPIONSHIP
Carson, CA
March 27 – April 2nd

Jessi Muljat (G16) – Winner

ITF
Jenson Brooksby – 2nd round main draw
Camille Favero – 2nd round main draw
​Austen Huang – 1st round main draw

NATOMAS SUPER SERIES
Natomas, CA
March 26-27, 2016

Ravi Nelson (B14) – Flight B Finalist
Armaan Kalra (B18) – Flight B 3rd place

STOCKTON UTR ROUND ROBIN
Stockton, CA
March 26-27, 2016

UTR Round Robin is a competitive NorCal tournament where the players are placed in flights consisting of 4 players with the similar UTR ratings rather than age groups.
JMG players who won their three singles round robin matches:

Mason Nguyen
Rudy Quan
Declan O’Callaghan

NEWPORT BEACH BOWL ITF
Newport Beach, CA
March 21-26, 2016

Jensen Brooksby – Semifinals
Austen Huang – 3rd round
Daniel DeLeon – 3rd round
Camille Favero – 1st round


NORCAL CHAMPIONSHIPS
Modesto, CA
March 19-20

Ravi Nelson (B14) – Winner
Lauren Joyce (G12) – Finalist

 

February 2016

STOCKTON UTR ROUND ROBIN
Stockton, CA
February 27-28

UTR Round Robin is a competitive NorCal tournament where the players are placed in flights consisting of 4 players with the similar UTR ratings rather than age groups.
JMG players who won their three singles round robin matches:

Anthony Zhurko
George Miller
Libby Griggs
Carlo Hayden
Alex Frantzis
Kendall Johnson
Caroline Crowley

LIFE TIME ATHLETIC JUNIOR CLAY COURT OPEN
Roseville, CA
February 20-21

Payton Saca (G18) – Winner

JOHNSON RANCH CHAMPIONSHIP
Johnson Ranch, CA
February 13-15, 2016

Lauren Joyce (G12) – Winner
Libby Griggs (G12) – 3rd place
Kate Sexton (G14) – 4th place

NATIONAL SELECTION CHAMPIONSHIP (Level 2)
Palm Springs, CA
February 13-15, 2016

Mitchell Iwahiro (B18) – 5th Place
Dan DeLeon (B16) – Quarterfinals
Camille Favero (G18) – Consolation Winner

NATIONAL SELECTION CHAMPIONSHIP (Level 2)
Claremont, CA
February 13-15, 2016

Karl Lee (B14) – Semifinals Doubles

REGIONAL CLOSED TOURNAMENT (Level 4)
Tuscon, AZ
February 13-15, 2016

Jake Blumwald (B12) – 3rd place
Jake Blumwald (B13) – Semifinals Doubles
Abbie Mulbarger (G18) – Finals Doubles

MANTECA JUNIOR OPEN
Manteca, CA
February 6-7, 2016

Carlo Hayden (B14) – Winner
Declan O’Callaghan (B12) – Winner
Brooke Pritchard (G18) – Winner
Kate Sexton (G16) – Winner
Lauren Joyce (G12) – Winner
Alex Frantzis (B12) – 3rd Place
Davina Escalante (G14) – Consolation Winner

January 2016

LIFE TIME ATHLETIC CLAY COURT JUNIOR OPEN
Roseville, CA
January 30-31, 2016

Ravi Nelson (B14) – Winner
Jake Blumwald (B14) – Consolation Finalist

LIFE TIME ATHLETIC CLAY COURT JUNIOR OPEN
Roseville, CA
​January 16-17, 2016

Caroline Crowley (G12) – Winner
Gabriel Lopez (B12) – Semifinalist
Animus Pierre (G12) – Consolation Winner

DECEMBER 2015

USTA NATIONAL WINTER CHAMPIONSHIP
Scottsdale AZ,
December 27, 2015 – January 3rd, 2016

Austen Huang (B18) – Winner

CUPERTINO AGE UP CHAMPIONSHIPS
Cupertino, CA
December 27-30

Daniel DeLeon (B18) – Winner
Abbie Mulbarger (G18) – Winner

MODESTO SECTIONAL JAMBOREE
Modesto, CA
December 27-30

Declan O’Callaghan (B12) – Winner
Brooke Pritchard (G18) – Winner

METROPOLIA ORANGE BOWL INTERNATIONAL CHAMPIONSHIP (ITF EVENT)
Plantation, FL
December 7-13

Jessi Muljat (G16) – 1st Round Main Draw
Jenson Brooksby (B16) – 1st Round Main Draw

 

NOVEMBER 2015

EDDIE HERR INTERNATIONAL CHAMPIONSHIP
IMG ACADEMIES, FL
November 24 – December 3

Jessi Muljat (G16) – 2nd Round Main Draw

REGIONAL CLOSED TOURNAMENT (LEVEL 4)
Las Vegas, NV
November 27-30

Alexis Johnson (G12) – 3rd Place

NATIONAL SELECTION CHAMPIONSHIP (LEVEL 2)
Aptos, CA (November 27-30)
Irvine, CA (November 27-30)
Austin, TX (November 27-30)

Austen Huang (B18) – Winner
Jenson Brooksby (B16) – Semifinalist
Karl Lee (B14) – Consolation Winner
Daniel DeLeon (B16) – Quarterfinalist

 

OCTOBER 2015

USTA NORCAL EXCELLENCE
Fremont, CA
October 24-November 1

Armaan Kalra (B16) – Winner
Karl Lee (B14) – Finalist
Danie DeLeon (B16) – 3rd Place
Rudy Quan (B12) – 3rd Place
Neha Gupta (G18) – 5th Place
Arjith Jayaraman (B18) – 8th Place
Klara Kosan (G16) – Consolation Finalist

ITF
Victoria, CAN
October 19-24

Jenson Brooksby – Finalist

LITTLE MO NATIONALS
Austin, TX
October 17-19

Mason Nguyen (B9) – Finalist
Avery Nguyen (G8) – 4th Place
Jake Blumwald (B12) – 5th Place
Alexis Nguyen (G8) – 6th Place

SIERRA VIEW ACORN OPEN
Sierra View, CA
October 17-18

George Miller (B14) – Winner

NATIONAL SELECTION TOURNAMENT (LEVEL 2)
Stockton, CA
October 10-12

Jessi Muljat (G16) – Finalist
Jenson Brooksby (B16) – 3rd Place

MIKE AGGASSI NO QUIT CHAMPIONSHIP (LEVEL 4)
Las Vegas, NV
October 10-12

Daniel DeLeon (B16) – Finalist

AGE CHAMPIONSHIP
Sacramento, CA (October 10-12)
Oakley, CA (October 10-12)

Armaan Kalra (B18) – 3rd Place
Alexis Johnson (G12)- Winner
Libby Griggs (G12) – 4th Place
Davina Escalante (G12) – Consolation Finals

ANTELOPE /SCTA FALL OPEN
Antelope, CA
October 3-4

Mason Nguyen (B12) – Winner
Alex Frantzis (B12) – Finalist
Gabriel Lopez (B12) – 3rd Place
Paul Yulayev (B14) – Semifinalist
Lauren Joyce (G12) – Finalist

SEPTEMBER 2015

AUBURN OPEN
Auburn, CA
September 5-6

Paul Yulayev (B14) – Winner

MODESTO OPEN
Modesto, CA
September 12-20

Jason Holland-Morrison (B16) – Finalist

TAHOE DONNER OPEN
Tahoe Donner, CA
September 12-13

Jake Blumwald (B12) – Winner

USTA NORCAL SECTIONAL CHAMPIONSHIP
Broadstone, CA (September 19-27)
Fremont, CA (September 26 – October 4)
Stockton, CA (September 26 – October 4)

Jenson Brooksby (B16) – Winner
Armaan Kalra (B16) – Semifinalist
Payton Saca (G16) – 3rd Place
Mitchell Iwahiro (B18) – 6th Place
Jasen Holland-Morisson (B14) – Consolation Winner
Jake Blumwald (B12) – 7th Place
Rudy Quan (B12) – Consolation Semifinalist
Alexis Johnson (G12) – 7th Place

MORAGA OPEN
Moraga, CA

Brooke Pritchard (G18) – Winner

ZIMMERMAN/JOHNSON USTA NATIONAL CHAMPIONSHIP
Stanford, CA
September 18-20

Austen Huang B16) – Winner
Selected – Jessi Muljat, Karl Lee

 

AUGUST 2015

LAFAYETTE JUNIOR OPEN
Lafayette, CA
August 1-2

Jake Blumwald (B12) – Winner

ROLLINGWOOD JUNIOR OPEN
FAIR OAKS, CA
August 1-2

Ravi Nelson (B16) – Winner
Saahith Jayaraman (B12) – Winner
Mason Nguyen (B12) – Finalist
Libby Griggs (G12) – 3rd place

ARDEN HILLS FALL JUNIOR OPEN
August 8-9

Abbie Mulbarger (G18) – Winner
Ravi Nelson (B16) – Winner
Klara Kosan (G16)- Winner
Jake Blumwald (B12) – Winner
Alex Frantzis (B12) – Finalist
Lauren Joyce (G12) – Finalist
Alexandra Accinelli (G14) – 3rd Place
Kaira Bernaldez (G14) – 4th Place
Saahith Jayaraman (B12) – Consolation Winner
Libby Griggs (G12) – Consolation Winner

FUTURE STAR 2000 McKinley PARK
August 8-9

Abigail Zhurko (G12) – Winner
Anthony Zhurko (B14) – Finalist

PARK TERRACE OPEN
August 15-16

Jason Holland-Morrison (B14) – Winner
Alexis Johnson (G14) – 3rd Place
Kaira Bernaldez (G14) – Consolation Winner

MANTECA OPEN
August 15-16

Astrid Craig (G12) – Winner
Abigail Zhurko (G12) – Finalist

LITTLE MO REGIONALS
San Diego, CA
August 15-16

Mason Nguyen (B9) – Winner
Alex Frantzis (B10) – 3rd Place
Avery Nguyen (G8) – Winner
Alexis Nguyen (G8) – Finalist

USTA NORCAL EXCELLENCE
Laguna Creek, Elk Grove
August 29 – Septmeber 6, 2015

Jenson Brooksby (B16) – Winner
Neha Gupta (G18) – Finalist
Karl Lee (B14) – Finalist
Austen Huang (B18) – Semifinalist
Arjith Jayaraman (B18) – 5th Place
Alexis Johnson (G12) – 5th Place
Abbie Mulbarger (G18) – 7th Place
Seriana Saltzen (G18) – 6th Place
Klara Kosan (G16) – Consolation Finalist

 

JULY 2015

USTA NORCAL AGE UP CHAMPIONSHIP
Fremont, CA
July 25-27

Armaan Kaira (B18) – Finalist

 

JUNE 2015

USTA NATIONAL CLAY COURT CHAMPIOSHIPS
June 12 – 19

Jenson Brooksby (B14) – Finalist
Camille Favero (B18) – 6th place

LAFAYETTE JUNIOR OPEN
Lafayette, CA
June 27-28

Libby Griggs (G12) – Finalist
Astrid Craig (G12) – 3rd place

GRANADA SUMMER JUNIOR OPEN
Livermore, CA
June 27-28

Gabriel Lopez (B12) – Winner
Laure Joyce (G12) – Finalist

LITTLE MO 2015 SECTIONAL CHAMPIONSHIP
Stockton, CA
June 20-21

Rudy Quan (B9) – Winner
Avery Nguyen (G8) – Winner
Jake Blumwald (B12) – Winner
Mason Nguyen (B9) – Finalist
Alexis Nguyen (G8)- Finalist
David Ginzburg (B10) – Consolation Winner

TWIN ARBOR OPEN
Lodi, CA
June 20-21

Saahith Jayaraman (B12) – Winner
Caroline Crowley (G12) – Winner

GOLD RIVER JUNIOR OPEN
Gold River, CA
June 15-18

Paul Yulayev (B14) – Winner

SOLANO JUNIOR OPEN
Fairfield, CA
June 15-16

Saahith Jayaraman (B12) – Finalist

SECTIONAL CHAMPIONSHIPS
Fremont, CA (G12)
Arden Hills Sacramento, CA (G16 & G18)
Sacramento State University, CA (B16 & B18)
June 6-16, 2015

Girls 12s Singles (Fremont, CA)

Priya Nelson – Quarterfinals (6th Place)
Kate Sexton – Quarterfinals (7th Place)
Alexis Johnson – Consolation Winner (9th Place)

Girls 12s Doubles (Fremont, CA)

Kate Sexton – Quarterfinals

Girls 16s Singles (Arden Hills Sacramento, CA)

Abbie Mulbarger – Quarterfinals (7th Place)

Girls 16s Doubles (Arden Hills Sacramento, CA)

Abbie Mulbarger – Finals

Girls 16s Doubles (Arden Hills Sacramento, CA)

Camille Favero – Semifinal (3rd Place)
Jessi Muljat – Semifinal (4th Place)
Seriana Saltzen – Quarterfinal (6th Place)

Girls 16s Doubles (Arden Hills Sacramento, CA)

Seriana Saltzen – Finals

Boys 16s Doubles (Sacramento State University, CA)

Daniel DeLeon – Semifinalist

Boys 18s Singles (Sacramento State University, CA)

Austen Huang – Finals
Mitchel Iwahiro – Semifinals (3rd Place)

Boys 18s Doubles (Sacramento State University, CA)

Austen Huang – Semifinals

MAY 2015

McKINLEY OPEN
Sacramento, CA
May 23-25

Klara Kosan (G16) – Finalist
Anthony Favero (B18) – Consolation Winner

USTA NATIONAL SELECTION
May 23-25

Girls 18s (Portola Valley, CA)

Camille Favero – Quarterfinalist

Girls 16s (Alamo, CA)

Jessi Muljat – Consolation Winner

Girls 14s (Roseville, CA)

Payton Saca – Consolation Semifinalist

Girls 12s (Roseville, CA)

Kate Sexton – Consolation Semifinalist

Boys 18s (Stanford, CA)

Austen Huang – Consolation Semifinalist

ANTELOPE JUNIOR OPEN
Antelope, CA
May 2-3

Kate Sexton (G16) – Semifinalist (3rd Place)

MANTECA JUNIOR OPEN
Manteca, CA
May 2-3

Kyle Mison (B14) – Winner
Lauren Joyce (G12) – Winner

$2,000 MEN’S & WOMEN’S OPEN
Oakley, CA
May 2-3

Austen Huang (Men’s Open) – Finalist
Payton Saca (Women’s Open) – Semifinalist (3rd Place)
Anton Stryhas (Men’s Open) – Semifinalist
Jimmy Roberts, Austen Huang – (Men’s Open Doubles) – Winners​

 

APRIL 2015

10 TENNIS ARDEN HILLS GRAND PRIX
Sacramento, CA
April 25-26

Rudy Quan (B10) – Winner
Mason Nguyen (B9) – Winner
Laure Joyce (G10) – Winner
Libby Griggs (G10) – Finalist
Caroline Crowley (G10) – Semifinalist (4th Place)
Saahith Jayaraman (B10) – Consolation Winner
Alex Micsa (B9) – Consolation Finalist
Alexis Nguyen (Coed 7) – 4th Place
Avory Nguyen (Coed 7) – 5th Place

RIO DEL ORO EXCELLENCE
Sacramento, CA
April 18-26

Jessi Muljat (G18) – Finalist
Payton Saca (G16) – Finalist
Priya Nelson (G12) – Semifinalist (3rd Place)
Aarjith Jayaraman (B16) – Quaterfinalist (6th Place)
Kate Sexton (G12) – Quaterfinalist (8th Place)
Abbie Mulbarger (G16) – Doubles Winner

LAGUNA CREEK OPEN GRAND PRIX
Elk Grove, CA
April 18-19

Klara Kosan (G16) – Finalist
Lauren Joyce (G12) – Finalist
Lauren Joyce, Caroline Crowley (G12 Doubles) – Winners

USTA NATIONAL SPRING TOURNAMENT (EASTER BOWL)
Indian Wells, CA
April 4-10

Jenson Brooksby (B14) – Round of 16
Austen Huang (B16) – Round of 16
Jessi Muljat (G16) – Round of 32
Camille Favero (G18) – First Round Main Draw

ITF/USTA INTERNATIONAL CHAMPIONSHIP
Carson, CA
April 6

Austen Huang (Boys 16) – Semifinals
Jessi Muljat (girls 16) – First Round Main Draw
Aarjith Jayaraman (Boys 16) – First Round Main Draw
Camille Favero (Girls 18) – Second Round Main Draw

MARCH 2015
SOLANO JUNIOR OPEN GRAND PRIX
Fairfield, CA
March 7-8

Alexandra Evans (G12) – Consolation Winner
Libby Griggs (G12) – Consolation Finalist

MARCH MADNESS GRANADA JUNIOR OPEN
Livermore, CA
March 14-15

Anthony Favero (B18) – Finalist

NORCAL JUNIOR EXCELLENCE
Gold River, CA
March 14-22

Priya Nelson (G12) – 5th Place
Alexis Johnson (G12) – Consolation Winner
Seriana Saltzen (G18) – 8th Place
Jessi Muljat (G18) – Winner

ADVANTAGE POINT JUNIOR CHALLENGER
Lafayette, CA
March 14-22

Alex Frantzis (B12) – Winner

DIAMOND HILLS JUNIOR CHALLENGER
Oakley, CA
March 21-22

Jasmin Silva (G12) – Winner
Jan Silva (B16) – Semifinalist

ARDEN HILLS SPRING JUNIOR OPEN GRAND PRIX
Sacramento, CA
March 21-22

Alex Evans (G12) – Finalist
Adhithi Benush (G14) – Finalist
Klara Kosan (G16) – Finalist
Anthony Favero (B16) – Finalist
Lauren Joyce (G12) – 4th Place
Jack Schubert (B16) – Semifinalist
Saahith Jayaraman (B12) – Consolation Finalist

MANTECA MARCH JUNIOR CHALLENGER
Manteca, CA
March 21-22

Anyius Pierre (G14) – Finalist

ITF CLAREMONT
Claremont, CA
March 23-29

Mitchell Iwahiro – Qualification
Jenson Brooksby – Round of 32
Austen Huang – Round of 16
Camille Favero – Quarterfinals

JUNIOR UTR CO-ED ROUND ROBIN
Stockton, CA
March 28-29

Klara Kosan – Flight Winner
McKinna Macias – Flight Winner

USTA NORCAL SUPERSERIES
Natomas, CA
March 28-29

Kate Sexton (G14) – Flight Winner

McKINLEY CHALLENGER
Sacramento, CA
March 28-29

Caroline Crowley (G12) – Finalist
Jasmin Silva (G12) – 3rd Place

 

FEBRUARY 2015

USTA OPEN
Sacramento, CA
February 27-March 1

Jessi Muljat (Women’s Open) – Winner
Eirene Granville (Women’s Open) – Finalist
Jensen Brooksby (Men’s Open) – Quarterfinalist
Jenson Brooksby, Jessi Muljat (Mixed Doubles) – Semifinalists
Austen Huang, Jimmy Roberts (Men’s Doubles) – Finalists

FREMONT SUPER SERIES
Fremont, CA
February 28 – March 1

Ravi Nelson (B14) – 3rd place
Payton Saca (G14) – 3rd place

STOCKTON CO-ED ROUND ROBIN
Stockton, CA
February 28 – March 1

Kate Sexton – Flight Winner
Klara Kosan – Flight Winner
Lauern Joyce – Flight Winner

NATIONAL SELECTION CHAMPIONSHIPS
Claremont, CA (February 14-16)
Palm Springs, CA (February 14-16)

Austen Huang (B16) – Finalist
Camille Favero (G18) – 3rd Place
Austen Huang (B16 Doubles) – Winner

USTA Junior Age Championship
Johnson Ranch, CA
February 14-16

Jack Schubert (B14) – Winner

JANUARY 2015
USTA MEN’S OPEN
CUPERTINO, CA
January 9-11, 2015

Jenson Brooksby (Men’s Open) – Winner

USTA WOMEN’S OPEN
Stockton, CA
January 24 – 25

Seriana Saltzen – Winner

USTA AGE UP CHAMPIONSHIP
Stockton, CA (January 17 – 25)
Seascape, CA (January 17 – 25)

Austen Huang (B18) – Winner
Jack Schubert (B14) – Semifinalist
Conner Macias (B18) – Quarterfinalist
Mitchell Iwahiro (B18) – Quarterfinalist
Klara Kosan (G14) – Quarterfinalist
Aarjith Jayaraman (B18) – Consolation Winner
Aarjith Jayaraman, Cethan Swanson (B18 doubles) – Finalist
Jack Schubert, Alex Lin (B14 Doubles) – 3rd place

JUNIOR SECTIONAL JAMBOREE
Modesto, CA
January 17 – 19

Rudy Quan (B12) – Finalist

DECEMBER 2014

USTA NATIONAL WINTER CHAMPIONSHIPS
Scottsdale, AZ (December 27, 2014-January 2nd, 2015)
Tuscon, AZ (December 27th, 2014 – January 2nd 2015)

Austen Huang (Boys 16) – Quarterfinalist (7th place)
Jessi Muljat (Girls 16) – Round of 16
Camille Favero (G18) – Round of 32
Seriana Saltzen (G18) – 1st Round
Mitchell Iwahiro (B16) – 2nd Round
Mitchell Iwahiro, Austen Huang (B16 Doubles) – Round of 16
Jenson Brooksby (B14) – Round of 32 (17th place)
Kate Sexton (G12) – 1st round
Priya Nelson (G12) – 2nd round
Ravi Nelson (B12) – 2nd round
Jenson Brooksby, Joshua Xu (B14 Doubles) – Round of 16

NORCAL JUNIOR MASTERS (TOP 8 SINGLES)
Stanford University, CA
December 13-14

Austen Huang (B16) – Finalist
Jessi Muljat (G18) – 3rd place
Mitchell Iwahiro (B16) – 4th place

MODESTO SANTA JUNIOR OPEN
Modesto, CA
December 6-14

Lauren Joyce (G12) – Finalist
Anthony Favero (B16) – Consolation Winner

 

NOVEMBER 2014

USTA OPEN REGIONAL TOURNAMENT
Las Vegas, NV
November 28-30

Ravi Nelson (B12) – Winner
Payton Saca (G14) – Finalist
Priya Nelson (G12) – 3rd place

USTA NATIONAL SELECTION TOURNAMENT
Aptos, CA
November 28-December 1

Jessi Muljat (G16) – Quaterfinalist

USTA NATIONAL SELECTION TOURNAMENT
Irvine, CA
November 28-December 1

Camille Favero (G18) – Quaterfinalist

EDDIE HERR INTERNATIONAL CHAMPIONSHIPS AT IMG ACADEMY
Bradenton, FL
November 26-December 7

Austen Huang (B16) – 4th round Qualification, 1st Round Main Draw

FREMONT JUNIOR SUPER SERIES
Fremont, CA
November 22-23

Jack Schubert (B14) – Winner Flight D
Payton Saca (G14) – Finalist Flight A

WILSON 10TENNIS YEAR END CHAMPIONSHIPS ($3,000 PRICE MONEY)
Stanford, CA
November 22-23

Rudy Quan (B8) – Winner
Mason Nguyen (B8) – Consolation Winner
Saahith Jayaraman (B9) – 3rd Place
Alex Frantzis (B9) – Consolation Finalist
Gabriel Lopez (B9) – Quaterfinalist
Lauren Joyce (G10) – 4th Place
Brianna Smith (G10) – Quaterfinalist & Consolation Finalist

NORCAL JUNIOR SECTIONAL DOUBLES CHAMPIONSHIPS
Stockton, CA (November 5-6)
Los Gatos, CA (November 5-6)

Payton Saca, Jillian Taggart (G14) – Winners
Jessi Muljat, Elena Van Linge (G16) – Winners
Mitchell Iwahiro, Austen Huang (B16) – Semifinalists
Jack Schubert, Ravi Nelson (B14) – Consolation Winners

 

OCTOBER 2014

NATIONAL LIL MO CHAMPIONSHIPS

Rudy Quan (B8) – 3rd Place

ANTELOPE FALL OPEN
Antelope, CA

Payton Saca (G18) – Finalist
Klara Kosan (G14) – Finalist

COPPER RIVER OPEN

Kate Sexton (G12) – Winner

USTA NATIONAL SELECTION
UOP, CA

Austen Huang (B16) – Finalist
Jessi Muljat (G16) – 8th Place

USTA AGE DIVISION CHAMPIONSHIP
Seascape, CA

Arjith Jayaraman (B16) – 5th Place

SIERRA VIEW ACORN OPEN

Kendal Johnson (B16) Winner
Anthony Favero (B16) 3rd Place
Rudy Quan (B12) Winner

USTA AGE DIVISION CHAMPIONSHIP
Arden Hills Sacramento, CA

Kate Sexton (G12) – Consolation Finalist
Paul Yulayev (B12) – Consolation Finalist

ROLLINGWOOD OPEN
Fair Oaks, CA

Daniel DeLeon (B18) Winner
Alexis Johnson (G12) Winner

USTA FALL EXCELLENCE

Bryant Johnson (B18) – 8th Place
Jessi Muljat (G18) – Consolation Finalist
Mitchell Iwahiro (B16) – Finalist
Arjith Jayaraman (B16) – 5th Place
Payton Saca (G16) – 6th Place
Kate Sexton (G12) – 8th Place

 

SEPTEMBER 2014

NORCAL JUNIOR FALL SINGLES SECTIONAL CHAMPIONSHIPS
Stockton, CA (September 20-28)
Fremont, CA (September 20-28)
Folsom, CA (Septmeber 20-28)

Austen Huang (B16) – Winner
Camille Favero (G18) – Winner
Jenson Brooksby (B16) – 4th place
Bryant Johnson (B18) – Consolation Semifinalist

TAHOE DONNER SIXTH ANNUAL FALL OPEN
Tahoe Donner, CA
September 13-14

Alexandra Accinelli (G14) – Winner
Klara Kosan (G14) – 3rd place

LAFAYETTE TENNIS CLUB OPEN
Lafayette, CA
September 13-14

Kyle Mison (B12) – 3rd place

EVE ZIMMERMAN USTA NATIONAL TOURNAMENT (Level 2)
Stanford, CA
September 12-14

Jenson Brooksby (B14) – Consolation Winner

AUBURN OPEN
Auburn, CA
September 6-7

Konner Macias (B18) – Winner
Kyle Mison (B12) – Winner
Anthony Favero (B16) – Finalist
Grant Goodman (B14) – 3rd place
Libby Griggs (G12) – 4th place

 

AUGUST 2014

NORCAL EXCELLENCE
Laguna Creek, CA
August 30 – September 7

Austen Huang (B16) – Winner
Camille Favero (G18) – Winner
Serina Saltzen (G14) – Consolation Winner
Huang, Iwahiro (B16) – Doubles Finalists
Favero, Lin (G18) – Doubles 3rd place

NORCAL DOUBLES EXCELLENCE
Folsom, CA
August 30 – September 7

Iwahiro, Huang (B16) – Winners
Saca, Saltzen (G14) – Consolation Winners

PARK TERRACE OPEN
Sacramento, CA
August 16-17

Kyle Mison (B12) – Winner
Payton Saca (G14) – Finalist
Paula Catanyag (G18) – Finalist
Konner Macias (B18) – Finalist
Klara Kosan (G14) – 3rd place
Caroline Crowley (G12) – 4th place

FS 2000’s SACRAMENTO McKINLEY PARK OPEN
Sacramento, CA
August 8-9

Paula Catanyag (G18) – Winner
Caroline Crowley (G12) – Finalist
Lauren Joyce (G12) – 4th place

ARDEN HILLS SUMMER OPEN
Sacramento, CA
August 2-3

Klara Kosan (G16) – 3rd place
Sophia Smith (G12) – 3rd place
Brianna Smith (G12) – 4th place

FOOTHILL JUNIOR CHALLENGER
Auburn, CA
August 2-3

Lauren Joyce (G12) – 3rd place

July 2014

TWIN ARBORS OPEN
Lodi, CA
July 5-6

Neville Cooper (B16) – Finalist
Kaira Bernaldez (G14) – Finalist
Kate Sexton (G12) – Finalist

LAFAYETTE SUMMER JUNIOR OPEN
Lafayette, CA
July 5-6

Konner Macias (B18) – Finalist

ALAMEDA HIGH JUNIOR OPEN
Alameda, CA
July 12-13

Ravi Nelson (B14) – Finalist
Priya Nelson (G12) – Winner

STOCKTON BOYS 18s & 14s JUNIOR SUPER SERIES
Stockton, CA
July 19-20

Arjith Jayaraman (B18) Semifinal
Bryant Johnson (B18) Quarterfinal
Austen Huang (B18) Quarterfinal
Konner Macias (B18) Quarterfinal
Daniel DeLeon (B18) Quarterfinal

ROUND HILL GIRLS 18s & 14s JUNIOR SUPER SERIES
Alamo, CA
July 19-20

Seriana Saltzen (G18) – 3rd Place
Serina Saltzen (G18) – 3rd Place
Madeline Almeida (G18) – 4th Place
Payton Saca (G14) – Consolation Finalist

GOLD RIVER JUNIOR OPEN
Gold River, CA
July 21-23

Paul Yulayev (B12) – Winner
Seriana Saltzen (G18) – Winner
Serina Saltzen (G16) – Finalist
Alexandra Accinelli (G14) – Semifinal
Alexis Johnson (G12) – Finalist
Kate Sexton (G12) – Semifinal

DIAMOND HILLS JUNIOR AGE UP CHAMPIONSHIP (BG 12-14)
Oakley, CA
July 26-27

Payton Saca (G14) – Winner

STOCKTON JUNIOR AGE UP CHAMPIONSHIP (BG 16-18)
Stockton, CA
July 26-27

Bryant Johnson (B18) – Semifinal
Arjith Jayaraman (B16) – Consolation Winner

NATIONAL CHAMPIONSIHP

Collin Altamirano (B18) – Champion
Jenson Brooksby (B12) – Champion

ORANGE BOWL INTERNATIONAL CHAMPIONSHIP

Jessi Muljat (G12) – Quarterfinals

LITTLE MOE

Priya Nelson (G10) – Champion

Joseph Gilbert awarded the Developmental Coach Of The Year by the United States Olympic Committee

COLLEGES


Collin Altamirano

  • Won the 2013 National Championship in Kalamazoo as the first unseeded player in the history of this event and was the finalist in 2014
  • 3 time NCAA CHAMPION with University of Virginia
  • Playing in the main draw of 2013 and 2018 US Open
  • Finalist in $25,000 Futures in Newport Beach (January 2017)
  • ​2017 ITA National Indoor Champion with University of Virginia
  • 2018 $25,000 Long Beach Futures – Winner
  • ​2018 $25,000 Singapore Futures – Winner

Picture

Jenson Brooksby

  • Won the Boys 12 National Championships in 2013. JMG had an outstanding 2013 year when Jenson Brooksby added his national champion title to Collin’s win in Kalamazoo.
  • ​2015 Clay Court National Championship Finalist (B14)
  • ​2016 Clay Court National Championship Finalist (B16)
  • 2016 National Championship Finalist (B16)
  • 2016 3rd Place Winter Nationals
  • Main draw Futures in Newport Beach (January 2017)
  • ​2018 Easter Bowl Winner
  • 2018 Boys 18s’ national Champion
  • 2019 Top Recruit
  • 2019 $25,000 ITF World Pro Tour Winner, Bakersfield, CA

Picture

Austen Huang

  • Won the Boys 18’s 2015 Winter National Championship. Austen extended the JMG National Champions collection by winning the Winter National Championship in Scottsdale, AZ.

Picture

Karl Lee 

  • 2014 USTA WINTER NATIONAL CHAMPIONSHIP (Boys 12) – Gold Ball Doubles                 
  • Silver Draw Finalist
  • 2015 EASTER BOWL (Boys 12) – Doubles Winner
  • 2015 USTA NATIONAL CLAY COURT CHAMPIONSHIP (Boys 12)
  • Sliver Ball Singles
  • Silver Ball Doubles
  • 2015 USTA HARD COURT CHAMPIONSHIP (Boys 12) – Gold Ball Doubles
  • 2016 USTA NorCal Sectional Championship (Boys 16) – 3rd Place
  • 2016 Zimmerman/Johnson USTA National Championship (B14) – Winner
  • 2018 ITF Grade 5, Malaysia – Winner

Picture

Ishaan Ravichander

  • 2018 ​Winter National Championship (Boys 18) – Winner

Picture

Jessi Muljat

  • 2016 International Spring Championship (Girls 16) – Winner

Picture

Kassidy Jump

  • Earned a full scholarship to Arizona State University. Former national junior Fed Cup team player, Kassidy Jump signs with Arizona State University in 2012 and becomes a part of their division 1 tennis team.

Picture

Camille Favero

  • Earned a full scholarship to University of Virginia. After achieving the Blue Chip status and outstanding results, Camille committed to University of Virginia where she starts in the Fall 2016.  ​
  • Quarterfinalist National Selection Tournament: November 2014
  • Semifinalist National Selection Tournament: October 2014
  • Champion Northern California Sectional Championship: September 2014 
  • Semifinalist National Selection Tournament (G18), February 2015
  • Quarterfinalist ITF in Claremont: March 2015
  • Quarterfinalist National Selection Tournament (G18), May 2015
  • 3rd Place NorCal Sectional Championship (G18) June 2015

Picture

Brandon Sutter

  • Junior US Open
  • Stanford University Scholarship

Picture

Austen Huan

  • Silver Ball, 2012 USTA National Hardcourt Championship B12 Singles
  • Bronze Ball, 2013 USTA National Spring Championships, B14 Singles 
  • Silver Draw Winner at 2013 USTA Winter National Championships B14 Singles
  • ​2015 Zimmerman/Johnson International Championship Winner
  • ​2015 Junior Winter National Champion
  • ​Signed with University of Columbia

Picture

Zachery Lim

  • 2018 ITF International Spring Championship (Boys 16) – Champion
  • 2018 Winter National Championship (Boys 18) – Finalist

Picture

Jake Blumwald

  • Won the USTA NorCal Sportsmanship award in 2015 & 2016

Picture

Priya Nelson

  • Winner of 2013 Little Mo National Championship. Priya dominated the competition in the Little Mo National Championship in Austen, Texas and brought home a big trophy.
  • Reaching Blue Chip status on Tennis Recruiting as a 6th grader in September 2016
  • Winner of Stockton NorCal Excellence (G14) (January 2017)
  • 2017 Easter Bowl Girls 12 Champion
  • ​Multiple USTA NorCal Championship Champion
  • 2017 National Winter Championship – G14 Finalist
  • 2017 Orange Bowl – G12 6th place
  • Part of the 2nd place team at the 2018 Spring National Team Championship
  • ​2018 Easter Bowl G14 Quarterfinals 

Picture

Rudy Quan

  • 2014 Little Mo National Championship Finalist. 

Picture

Mason Nguyen

  • 2015 Little Mo National Championship Finalist
  • 2018 Level 3 National Champion (Boys 12)
  • ​2018 Level 2 National Champion (Boys 12)
  • 2018 Winter National Champion (Boys 12)

Picture

2014 10 Tennis tournament of the year.

  • Coach Martin Kosan and JMG Tennis Academy won a trophy for the 10Tennis tournament of the year in 2014. 10Tennis is a new tournament circuit for young players directed by Michael Jessup. The tournaments are hosted in Northern and Southern California and the youngest players compete for the prize money and valuable prizes.

  • The following players have been recognized for their improvement by The Tennis Recruiting Network: Luke Whalen, Kate Sexton,

           Klara Kosan, Jake Blumwald, Libby Griggs and Payton Saca. These players were placed on the Prince Hot 100 list. Each JMG player recorded huge jumps in ranking (more than 200 places) and became one of the top rated national players of the month. Tennis recruiting is the website based on head to head results and helps college coaches in recruiting players.